چرا خودروهای جدید تایر زاپاس ندارند؟

چرا خودروهای جدید تایر زاپاس ندارند؟

حدود یک سوم از خودروهای تولید شده در سال 2017 تایر زاپاس ندارد، اما سوال این جا است که چرا خودروسازان بزرگ دست به چنین کاری زدند؟

اگر اخیرا اقدام به خرید خودروهای خارجی کرده باشید، شاید متوجه این قضیه بشوید که خودرو شما فاقد تایر زاپاس است. چرا خودروسازان مطرح دنیا باید دست به چنین کاری بزنند؟ اگر تایر خودرو پنچر شود راننده باید چه کار کند؟

بر اساس آمار جهانی، 36 درصد از خودروهای تولید شده در سال 2017 فاقد تایر زاپاس هستند که البته شرکت‌ها به دلایل خاصی این کار را انجام می‌دهند. اما واقعیت امر اینجا است که هنگام پنچر شدن تایر خودرو، راننده هیچ کدام از دلایل شرکت‌ها را نمی‌پذیرد.

بر اساس آمار انجمن خودروهای آمریکا، در سال 2016 بیش از 540 هزار نفر به دلیل پنچر شدن تایر خودرو خود با این مرکز تماس گرفتند و از این که خودرو آن‌ها تایر زاپاس ندارد شگفت زده شدند.

خودروسازان به پنج دلیل عمده‌ در مدل‌های جدید زاپاس را حذف کرده‌اند:

1⃣تایر خودروها تا چند ده کیلومتر پس از پنچری قابل استفاده هستند که این مسافت برای رساندن خودرو به یک تعمیرگاه مجاز کافی است.
2⃣ باعث صرفه جویی در هزینه خودروسازان می‌شود.
3⃣ وزن خودرو بدون تایر زاپاس کمتر است.
4⃣مصرف سوخت کاهش پیدا می‌کند.
5⃣ فضای بیشتری برای قسمت بار و صندوق ایجاد می‌شود.

شرکت هیوندای یکی از پیشتازان این حرکت نوین است.

خودروهای شرکت ب‌ام ‌و با تایر پنچر، می‌توانند مسافت 80 کیلومتر را (در صورت حرکت با سرعت پایین‌تر از 80 کیلومتر بر ساعت) طی كنند.

بعضی از رانندگان فکر میکنند که تایرهای زاپاس مانند تایرهای دیگر خودور کار میکنند.در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.همانطور که لاستیک های اصلی خودرو نیاز به مرقبت دارند لاستیک زاپاس نیز باید چک شود.

نکات زاپاسی :
1⃣لاستیک زاپاس میتواند به سایز استاندارد باشد و یا میتواند کوچکتر باشد.
اگر لاستیک زاپاس خودروئتان بزرگ است( یعنی هم سایز با لاستیک های روی خودرو) می باشد باید هم سایز لاستیک های اصلی خودرو باشد. معمولا لاستیک های زاپاس کوچک تر میباشند. علت اصلی آن هم این است که لاستیک زاپاس به خودرو وزن اضافی وارد میکند و همین مسئله باعث افزایش مصرف سوخت خودور می شود.

2⃣لاستیک های زاپاس موقتی هستند!
از لاستیک زاپاس چقدر میتوان استفاده کرد؟! شما فقط میتوانید برای پیمودن مسافت های کوتاه یعنی زیر 80 کیلومتر با آن رانندگی کنید. در این شرایط سریعا باید به تعمیرگاه جهت تعویض تایر مراجعه کرد. بنابراین هیچ گاه از تایر زاپاس برای مدت طولانی استفاده نشود.

3⃣لاستیک زاپاس روی مصرف سوخت تاثیر میگذارد.
همانطوور که در بالا نیز اشاره کردیم وجود لاستیک زاپاس باعث ایجاد اضافه وزن و در نهایت افزایش مصرف سوخت ماشین میشود.

4⃣تنظیم بودن فشار باد لاستیک زاپاس.
اگر از لاستیک زاپاس کوچک و فشرده استفاده میکنید میزان فشار باد لاستیک باید 60 PSI باشد.در غیر این صورت عدم میزان بودن باد لاستیک باعث بروز مشکل برای راننده در شرایط اضطراری خواهد بود


Englishفارسی